زمین شوی صنعتی یا اسکرابر صنعتی

دستگاه اسکرابر یا زمین شوی صنعتی یک ماشین مکانیزه نظافت صنعتی است که به صورت تخصصی برای شستشوی و خشک کردن همزمان انواع سطوح کف طراحی شده است. این دستگاه که با نام های زمین شوی صنعتی یا دستگاه کفشور صنعتی نیز شناخته می شود، بر روی انواع سطوح شامل سنگ، سرامیک، پارکت، بتن و … قابل استفاده می باشد. استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی به عنوان دستگاه شستشوی کف، علاوه بر افزایش کیفیت شستشوی موجب افزایش سرعت عملیات نیز می گردد. این امر به معنای کاهش تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای نظافت و شستشوی زمین در یک محیط مشخص است. از سوی دیگر هنگام استفاده از این دستگاه کف شوی صنعتی مصرف آب و مواد شوینده کاهش می یابد. کاهش نیروی انسانی و مصرف منابع کاهش هزینه ها را به همراه دارد. اما مزایای اقتصادی تنها دلیل استفاده از ماشین زمین شوی صنعتی نیست و به کارگیری این دستگاه موجب ارتقاء سطح بهداشت و ایمنی محیط می گردد

ضرورت استفاده از اسکرابر صنعتی برای شستشوی کف

مزایای متعدد کف شور صنعتی موجب شده تا امروزه در اماکن متعددی از پاساژها و مراکز خرید گرفته تا اماکن مذهبی و محیط های صنعتی همچون سالن های تولید کارخانه ها و انبارهای صنعتی شاهد استفاده از این دستگاه های کارآمد باشیم. همچنین این دستگاه اسکرابر صنعتی پرکاربرد رفته رفته جایگاه خود را در مجتمع های مسکونی برای نظافت لابی و هتل نیز پیدا می کند. امروزه ماشین زمین شوی صنعتی در مدل های متنوعی از لحاظ نحوه هدایت، منبع تغذیه، نوع و تعداد برس، پهنای شستشو و ظرفیت مخازن عرضه می شود تا امکان انتخاب دستگاهی در تناسب با وسعت و مشخصات محیطی فضا وجود داشته باشد و بدین ترتیب دستیابی به حداکثر کارایی دستگاه اسکرابر یا کفشوی صنعتی امکان پذیر گردد. همچنین ممکن است برای انجام عملیات نظافت و شستشوی سطوح کف در برخی محیط های ویژه با شرایط خاص از دستگاه های کف شوی صنعتی تخصصی مانند کفشوی آنتی باکتریال یا ورژن های Silent اسکرابر صنعتی استفاده شود. ماشین کفشوی با توجه به نیازمندی های خاص محیط مورد استفاده تولید شده اند.

بخش های تشکیل دهنده اسکرابر صنعتی

اگر چه دستگاه های کف شوی صنعتی یا کف شور صنعتی در مدل های متنوع و متفاوتی عرضه می شوند اما ساختار و نحوه عملکرد این دستگاه در تمام مدل ها مشابه بوده و از زمان عرضه اولین زمین شوی صنعتی تا به امروز تغییر چندانی نکرده است. هر زمین شوی صنعتی یا دستگاه شستشوی زمین از بخش های زیر تشکیل شده است:

برس ها

سرعت چرخش و فشار بالای وارد بر برس های یک دستگاه اسکرابر صنعتی عامل تمیز کننده سطوح کف توسط این دستگاه است. برس ها از لحاظ شکل ظاهری، جنس و ابعاد متفاوت هستند.

منبع تغذیه

نیروی لازم را برای عملکرد دستگاه کفشور صنعتی فراهم می نماید.

سامانه مکش

خشک کردن زمین توسط ماشین زمین شوی صنعتی یا کف شوی صنعتی به صورت همزمان با شستشو انجام شده و این عملیات توسط یک تی و موتور مکنده انجام می شود. تی آب را جمع آوری کرده، آب و آلودگی جمع شده تحت تاثیر مکش موتور مکنده دستگاه به داخل شیلنگ متصل به تی کشیده شده و توسط آن به مخزن آب کثیف منتقل می شوند.

مخازن

هر دستگاه کف شور صنعتی دارای دو مخزن مجزا یکی برای آب و محلول شوینده و دیگری برای آب کثیف و آلودگی است.

تقسیم بندی های متنوع دستگاه اسکرابر صنعتی

دستگاه های کف شور صنعتی بر اساس ویژگی های مختلفی تقسیم بندی می گردند. شناخت صحیح نسبت به این تقسیم بندی ها می تواند در انتخاب یک دستگاه مناسب بسیار موثر باشد.